Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. - Hlasy ptáků (5. 4. 2020)

Ahoj holky a kluci z naší třídy 3. B!

Mám radost, že jsem si s vámi se všemi ve středu a ve čtvrtek popovídala přes Skype!

Ani jsem nečekala, že se to podaří opravdu se všemi, ale podařilo! Těšila jsem se na každého z vás... Moc jste mě potěšili, všichni jste měli připravenou knížku a pěkně o ní vyprávěli.Většinou došlo i na povídání o vašich zvířecích kamarádech, někomu jsem ukázala přes Skype i našeho kocoura Mourka, který spí většinou za mnou na sedačce. Většina z vás viděla obrázek z knížky, kterou jsem pro vás připravila já... S někým jsem mluvila třeba o fotbale, s někým o šití roušek, s někým o tom, že ho občas zlobí mladší bráška nebo sestřička... Bylo to fajn.

Příští týden bych se s vámi už ráda setkala po skupinkách. Většina skupinek bude po čtyřech - vždy tři děti a já, jedna skupinka po třech. 
Dodržujte, prosím, následující rozpis. (Kdyby někdo nemohl, ať rodiče zavolají a čas nebo i den upravíme.)

Úterý 7. 4.
9:00 Zlatka M., Amálka S., Lucka Z.
9:30 Eliška D., Lucka L., Lucka M.
10:00 Barča F., Jasmínka H., Eliška V.
10:30 Markéta Č., Míša N., Kačka T.

Středa 8. 4.
9:00 Filip D., Ráďa R., Matyáš S.
9:30 Radek B., Tomáš B., Michal F.
10:00 Adam S., Daník Š., Matěj V.
10:30 Filip B., Vojta M., Tadeáš V.
15:00 Vojta H., Kuba K.

POZOR - dobře si přečti:

Na setkání v příštím týdnu si pro kamarády ze skupinky připrav nějaké malé překvapení. Je možné vyjít třeba z dobrovolných námětů, které jsi vyzkoušel(a). Vím, že někteří z vás nakreslili perfektního mimozemšťana, ten by se zrovna hodil. Může to být ale něco úplně podle tebe -  napadá mě například tvoje nová stavba z lega, bábovka, kterou jste s maminkou den předtím pekli nebo by to klidně mohla být hra nebo hračka, se kterou si v poslední době rád(a) hraješ. Každý z vás by ostatním ze skupiny měl také povědět, jak se u vás hlásí jaro. Můžete i něco jarního namalovat - podle obrázku se vám bude pak lépe vyprávět. Pro někoho mohou být jaro rozkvetlé narcisky, pro někoho první jarní houpání na zahradě na houpačce, pro někoho kontrola kola... Překvapení i krátké "jarní" vyprávění měj dobře připravené, vyměřený čas bude ve skupince rychle ubíhat...

Čekají vás volné dny!
Před Velikonocemi se budete učit naposledy ve středu 8. dubna.(Já budu pak úkoly k domácímu učení připravovat až na úterý 14. dubna.)
Pěkně si odpočiňte a hezky si užijte Velikonoce! Ať je hodně sluníčka a dobrá nálada.

4. námět dobrovolné činnosti - Hlasy ptáků
Na jaře je slyšet mnohem více ptačích hlasů než v dalších měsících roku. Samečkové se totiž začínají naparovat před samičkami, samičky si z nápadníků vybírají toho, se kterým začnou stavět hnízdo pro svá maličká ptáčátka a k námluvám patří i zpěv. 
Ráno otevřete okno a určitě nějaký zpěv nebo štěbetání uslyšíte. Ale kdo to zpívá?

Vždycky jsem obdivovala, když někdo při pohledu na květinu neřekne: "Hele, pěkná žlutá kytka!" Rostlinu ale rovnou určí a povídá: "Hele blatouch!" Podobně tomu může být třeba u stromů, zvířat, ale třeba i aut, motorek, souhvězdí a podobně. Jen si vzpomeňte na poznávačky.

Když jsem se asi před pěti lety učila poznávat hlasy ptáků, dávalo mi to dost zabrat. Po pravdě řečeno mi to šlo těžce a pomalu, ale když jsem poprvé v přírodě určila hlas káněte, měla jsem opravdu radost.

Hlasy ptáků jsem se učila podle podobné hry, kterou dávám jako námět i vám.Třeba se někomu bude líbit a brzy pozná i v přírodě několik ptačích hlasů. (Chce to samozřejmě velkou trpělivost a čas...) 

Tady je odkaz. 

Mějte se hezky, jaro je tady - ptáci zpívají jak se říká ostošest!

Buďte zdrávi!
Stáňa Němcová