Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. Pohádka (18. 3. 2020)

18. 3. 2020

Ahoj holky a kluci z naší třídy 3. B!

Našla jsem na YouTube písničku Jarka Nohavici Grónská zem, kterou jsme zpívali při kytaře. (Říkali jsme jí spíš „Daleko na severu“.) Odkaz na ni posílám spolu s druhým námětem na dobrovolnou činnost.

2. námět dobrovolné činnosti – POHÁDKA

Občas jsme se nasmáli, když jste v kruhu – postupně jeden za druhým po jednotlivých větách – vymýšleli nějaký příběh. Byla to, myslím, docela dobrá zábava, alespoň pro někoho z vás. :-)

Kdybyste měli chuť, zkuste vymyslet nějakou kraťoučkou pohádku. Představte si, že ji vyprávíte malému kamarádovi. Určitě si vzpomenete na to, jak k nám přišli mrňouskové ze školky a vy jste je vodili po stanovištích s úkoly – to vám šlo báječně.

Pohádku si můžeš povídat nejprve jen tak pro sebe, pak ji třeba můžeš převyprávět rodičům, možná máš dokonce brášku nebo sestřičku, pro které se tvoje pohádka bude právě hodit. (V tomto případě ovšem musíš počítat s tím, že malí sourozenci budou možná vyžadovat pohádky další a další a další… :-)

Pohádku samozřejmě můžeš také zapsat, ale to už je náročnější. Zase by tě mohly lákat ilustrace. Představ si ten skvělý nadpis. Třeba: Pohádka o zlobivé pastelce. Napsal nebo napsala a také ilustroval nebo ilustrovala: a teď TVÉ JMÉNO! (Ale vlastně – vždyť jsme podobně psali příběh z vesmíru! Takže to znáš!)
NEZAPOMEŇ si pohádku schovat! Třeba do desek s nadpisem: Moje literární pokusy

A ještě něco: Pohádka má určité znaky. Pokud se tedy rozhodneš pro dobrovolnou činnost – POHÁDKA, měl(a) bys tyto znaky znát a alespoň v něčem se podle nich řídit. Přečti si je.

ZNAKY POHÁDKY
1. Pohádka je krátký vymyšlený příběh, ve kterém se často kouzlí.
2. V pohádkách je jasně odlišeno dobro a zlo, dobro většinou vítězí.
3. V pohádkách se objevují nadpřirozené bytosti (např. vodník, čert, čarodějnice...).
4. V pohádkách se objevují kouzelné předměty (např. ubrousek, hůl...)
5. V pohádkách bývají ustálená slovní spojení (např. Byl jednou jeden král…, Za devatero horami…, Zazvonil zvonec…)

A na závěr několik otázek, na které můžeš odpovědět:
1. Máš doma knížku pohádek?
2. Kdo ji napsal?
3. Je to český nebo cizí autor?
4. Líbí se ti ilustrace, které v ní jsou?
5. Která je tvoje oblíbená pohádka?

Moc vás všechny zdravím.
Stáňa Němcová